Gastronomi turizmi için destek

Gastronomi turizmi için destek

1-7 Ağustos Dünya emzirme Haftası

1-7 Ağustos Dünya emzirme Haftası

Bayramiç’te Çayır tırtılı semineri

Bayramiç’te Çayır tırtılı semineri

CHP’den cemevleri saldırılarına kınama

CHP’den cemevleri saldırılarına kınama

3 Yıl Geçti.. “Ağaçlandırma İçin Ne Bekleniyor?”

3 Yıl Geçti.. “Ağaçlandırma İçin Ne Bekleniyor?”

Bayramiç Beyazı’nda hasat başladı
  • Ana Sayfa » Bayramiç
  • 28 Haziran 2022 - 12:17:44
Bayramiç Beyazı’nda hasat başladı

İlçemizin coğrafi işaret tescili ürünü, Kazdağları’nın eteklerinde yetişen Bayramiç Beyazı’nda hasat başladı. Toptancı halinde ürün sezonun ilk ürünü 30 TL alındı. Erkenci, orta ve geç olmak üzere üç dönem yetiştirilen ürünün hasadı ağustosa kadar sürecek.

Bayramiç’in gözbebeği ve coğrafi işaret tescili ürünü olan, ‘Bayramiç Beyazı’ adıyla satışa sunulan nektarin alımı toptancı halinde başladı. Bölgede yaklaşık 5 bin 500 dekar alanda üretimi yapılan ürün, erkenci, orta ve geç olmak üzere üç dönemde hasat ediliyor. Hasat Ağustos ayına kadar sürüyor ve yaklaşık 15 bin tonluk ürün tüketiciye ulaşılıyor. Kazdağları’nın eteklerinde yetiştirilen ve farklı aromasıyla dikkat çeken ‘Bayramiç Beyazı’, özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara pazarlarında büyük ilgi görüyor. Bayramiç Beyazı, bölgemizin endemik meyvesi olarak ön plana çıkıyor. Sezonun ilk Bayramiç Beyazı, meyve sebze halinde üreticiden toptan alınmaya başlandı. Sezonun ilk ürünü 30 TL bedelle alınırken, sezonun ilk ürününü yetiştiren üretici Sadık Göğüsgeren “İnceoğlu Ticaret” sahibi Osman İceoğlu  tarafından küçük altın hediyesi ile ödüllendirildi.

Geçtiğimiz yıl kilogram  fiyatının 10- 15 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı bulan,  Bayramiç Beyazı, üreticiyi memnun etmişti.

Sezonun açılması ile ilgili bilgi veren Osman İnceoğlu “Bu yılın ilk alımını gerçekleştirdik.Üreticinin yetiştirdiği ürünün kalitesi, büyüklüğü ve damak tadına göre fiyatlar değişim görecektir. Üreticinin ürününü en iyi fiyattan almaya çalışacağız. Biliyoruz ki, üreticimiz zor durumda. Üreticiyi üretime teşvik etmek adına ürünün hak ettiği değeri vermeye gayret göstereceğiz. İyi kaliteli ürüne iyi fiyar ” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.
Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz