Yağmur geliyor sıcaklık düşecek

Yağmur geliyor sıcaklık düşecek

Ezine’yi farklı yendik

Ezine’yi farklı yendik

Hava sıcaklığı giderek artacak

Hava sıcaklığı giderek artacak

Dümrekspor’u eli boş gönderdik

Dümrekspor’u eli boş gönderdik

Araçların lastiklerini bıçakla patlattılar

Araçların lastiklerini bıçakla patlattılar

Bayramiç’te pekmez yapım zamanı
  • Ana Sayfa » Bayramiç
  • 2 Kasım 2021 - 12:00:16
Bayramiç’te pekmez yapım zamanı

Kış aylarının vazgeçilmezi ve enerji deposu pekmezin yapım zamanı geldi. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen pekmez, Bayramiç’te en fazla üzümden yapılıyor. Bayramiçli Adile Erten, bir yandan pekmez yaparken bir yandan da işin inceliklerini aktardı.

Enerji deposu olması ve sağlığa faydalarıyla öne çıkan pekmez, ülkemizde önemli bir geçmişe sahip. Birçok çeşidi bulunan pekmezin yapım zamanı geldi. Üzüm üreticileri, perakende ve toptan  satamadıkları üzümlerini pekmez yapmaya başladı. Bayramiç’in önde gelen pekmez üreticilerinden Adile Erten, pekmez yapımının inceliklerini ve pekmezin özelliklerini sıraladı. Pekmez yapımını aile büyüklerinden öğrendiğini dile getiren Erten, ustalık seviyesine uzun yıllar içinde ulaştığını söyledi. Pekmez yapımının zor bir süreç olduğunu belirten Erten, ortalama 7 kilo üzümden 1 kilo pekmez elde edildiğini belirtti. Sofralık üzümde 10 kilodan 1 kilo pekmez alındığını söyleyen Erten, tat ve lezzet bakımından sofralık üzümden elde edilen pekmezin daha iyi olduğunu dile getirdi. Pekmezlik üzümde su oranı çok olduğu için miktarın fazla olduğunu belirten Erten, kalite olarak sofralık üzümün çok daha iyi olduğunu ifade etti. Pekmez yapımının meşakkatli bir süreç olduğunu aktaran Erten, 10 kişiyle 2 ton üzümden 3 günde ancak 300 kilo pekmez elde ettiklerinin altını çizdi. Bir yandan pekmez yapan bir yandan açıklamada bulunan Erten, “Üzümlerin en iyisini toplarız. Bir güzel ezip şırasını çıkarırız. Ezerken içine toprak atarız. Toprak atmazsak tatlanmaz. Yaklaşık 2 saat kaynatırız. Kaynatırken devamlı karıştırırız. Toplam süreç 3 gün sürer. Pekmez tüketimi kadar pekmezin hazırlanışı da çok önemlidir. Aşırı şekilde kaynatılarak üretilen pekmez, sağlığa faydadan çok zarar sağlar. Bu yüzden pekmez seçimi çok önemlidir. Mümkünse pekmezi evde doğal yollarla hazırlamak en doğru seçenektir” dedi.

Faydaları çok

Pekmezin üzüm, dut, armut, incir, elma, keçiboynuzu, andız ve hurma gibi pek çok çeşidi bulunur.  Pekmez, kan yapıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca vücut direncini, bağışıklık sisteminin direncini arttırıcı ve güçlendirici özelliği sayesinde hastalıklara karşı koruyucudur. Karaciğeri temizleyerek damarları açar, kan basıncını dengeler. Anne sütünü arttırdığı da bilinen faydaları arasında yer almaktadır. İltihap söktürücü özelliği bulunmaktadır. Öksürüğü keser ve balgam söktürücüdür. Pekmezin kanseri önleyici rolü olduğuna dair birçok araştırma sonucu ve yazısı vardır. Bir çorba kaşığı pekmez, önemli miktarda antioksidan ve manganez içermektedir. Bir çorba kaşığı pekmez vücudun ihtiyaç duyduğu demirin yüzde 20’sini karşılar. Bir çorba kaşığı pekmez yaklaşık yüzde 14,5 potasyum sağlar. Kilo vermek isteyenler için harika bir besin kaynağı olabilir. Pekmez cilt sağlığı için de büyük fayda sağlar. Egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir.  Birçok üzüm çeşidine sahip olan Anadolu’da, üzüm kurutularak saklanmış ve bu şekilde tüketilmiş. Bunun dışında kaynatılarak pekmez elde edilmiş ve daha çok kışları ısınmak amacıyla tüketilmiş. Şekerin henüz mutfaklara girmediği dönemlerde bal ve pekmez, yemeklerin tatlarını güzelleştirmek, tatlıların şekerli olmalarını sağlamak amacıyla kullanılmış. Hatta kimi reçetelere ilaç niyetine yazıldığı bile oluyormuş. Zamanla üzüm dışındaki meyvelerden de pekmez yapılmaya başlanmış, çeşitliliği artmış. Pekmezi saklamak istediğiniz kapların cam ve steril kaplar olmasına özen gösterin. İçine su kaçırmamaya çalışın. Kavanozları güneş ışığından uzak, serin bir ortamda muhafaza edin.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.
Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz