SP’nin adayı Algül

SP’nin adayı Algül

Bayramiçspor, lidere yenildi

Bayramiçspor, lidere yenildi

Voleybolcular, Ayvalık’a yenildi

Voleybolcular, Ayvalık’a yenildi

CHP’li Ceylan, taşkın projesini sordu

CHP’li Ceylan, taşkın projesini sordu

Yanmaz, muhtar adayı

Yanmaz, muhtar adayı

Doğal mucize; solucan gübresi
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 22 Ocak 2019 - 10:17:08
Doğal mucize; solucan gübresi

Solucan gübresi, özel bir solucan çeşidi olan Kırmızı Kaliforniya solucanının yetiştirilerek gübresinin alınması ile elde edilir. Kimyasal gübreler nedeniyle toprak ve bitkiler kirlenirken, solucan gübresi hem organik tarıma elverişlidir hem de ürün miktarı ve kalitesini artırır.

Dünyamız, kimyasal ürünler nedeniyle hızla kirleniyor, ürünler insan hayatını tehdit eder hale geliyor. Kimyasal gübreler nedeniyle toprak kirleniyor, mahsuller zehirleniyor, geleceğimiz için tehlike ortaya çıkıyor. Bu durumun önüne geçmek için doğanın insanoğluna sağladığı solucan gübresi gibi bir seçenek var. Solucan gübresi, özel bir solucan çeşidi olan Kırmızı Kaliforniya solucanının yetiştirilerek gübresinin alınması ile elde ediliyor. Solucan gübresi, faydaları çok olması sebebiyle ülkemizde de tercih edilmeye başlandı. Sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen organik gübredir. Solucan gübresinin dünyadaki yaygın ismine Vermicompost, solucan gübresi üretim biçimine de vermicomposting denir. Solucanlar, toprak altında yaşarken, milyonlarca yıl maruz kaldığı patojenlere karşı bağışıklık sistemi oluşturmuşlardır.

Büyük faydaları var

Solucanların dışkılarından elde edilen solucan gübresi de, sebze, meyve ve bitkinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı direnç sağlayan bir organik gübre çeşididir. Solucanların sindirim sisteminde, bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar. Tüm bu özellikleri ile solucan gübresi biyolojik gübre materyali olarak değerlendirilmekte, üretilmekte ve pazarlanmaktadır. Bayramiç’te 2015’ten beri solucan gübresi üretimi yapan Ber-Sol firması, bu konuda bölgemizde öne çıkıyor. Firma, Bayramiç Ziraat Odası üyesi çiftçilere hem gübre hem de solucan alımında yüzde 10 indirim imkanı sunuyor.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz