Erkılınç: Yeni Basın Yasası köprüden önceki son çıkış

Erkılınç: Yeni Basın Yasası köprüden önceki son çıkış

Eşinin silahı ile kazara kendini vurmuştu

Eşinin silahı ile kazara kendini vurmuştu

Bu kış zor geçer

Bu kış zor geçer

“Sağlık mesleği, son 20 yılda aşağılanmıştır”

“Sağlık mesleği, son 20 yılda aşağılanmıştır”

Devrilen traktörünün altında kalan sürücü öldü

Devrilen traktörünün altında kalan sürücü öldü

“Her ağacı tek tek savunmaya devam edeceğiz”
  • Ana Sayfa » Bayramiç
  • 19 Kasım 2019 - 11:35:27
“Her ağacı tek tek savunmaya devam edeceğiz”

Her Yer Kazdağları ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından Kirazlı-Balaban mevkiinde devam eden ağaç katliamlarına ilişkin Bayramiç’te basın açıklaması yapıldı. Açıklamada; “Orman idaresini ağaç kesimini durdurmaya ve Kirazlı Proje Alanı içinde yapılmış bulunan tüm ağaç kesim ihalelerini iptal etmeye ve vicdani sorumluluğa çağırıyoruz” denildi.

Heryer Kazdağları Grubu ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kirazlı-Balaban mevkiinde devam eden ağaç katliamlarına ilişkin basın açıklaması yapıldı. Bayramiç’te pazar alanında gerçekleşen açıklamada, “Kazdağlarında, Kirazlı Altın Madeni Sahası’nda, 345 bin ağaç katledildi ve hala kesime devam ediliyor. Bugün burada devam eden ağaç katliamının acilen durdurulması için toplandık. Bizler, Kirazlı Balaban`da bulunan çadırlı nöbet direnişçileri olarak, 13 Ekim`de ruhsatı dolan ve şuanda ruhsatsız olan maden sahasında yeni ağaç kesimlerini belgeledik. Kirazlı Altın Madeni Projesi, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) alanı sınırları içerisinde, Tema Vakfının daha önce yaptığı ölçümlere göre 197 bin, Türkiye Ormancılar Derneğine göre ise 347 bin ağaç kesilmiş, 200 hektarın üzerindeki alanda orman ekosistemi yok olmuştur. Bin 400 ton oksijen kaybolmuş, Türkiye’de sadece burada yaşayan 7 bitki türü yok olmuştur. Ayrıca bu bölge, erozyon önleme sahasıdır. Ekosistemi ve 347 bin ağacı katledilmiş ve erozyona uğrama tehlikesi olan bu bölgede, artık daha fazla ağaç kesilmemelidir. Geçtiğimiz hafta içinde vatandaşlar ve çeşitli kuruluşlar tarafından Çanakkale Valiliği`ne, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’ne ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü`ne dilekçeler verilerek kesimin durdurulması istendi” denildi.

Kuşatma altında

Açıklamada; “Kanadalı Alamos Gold ve yerli iştirakçisi Doğu Biga Madencilik A.Ş.`nin, 13 Ekimde, işletme ruhsatı süresinin dolması ve sürenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından uzatılmamasına ve firmanın faaliyetlerini durdurduğunu açıklamasına rağmen, ağaç kesimlerinin devam ettiğini gördük ve kesimin video görüntülerini kaydedip 30 Kasım’da Çanakkale Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurusunda bulunulmasına ve yetkili kurumlara dilekçe ile başvurulmasına rağmen katliama seyirci kalınmaktadır. Kesim alanına çağırdığımız güvenlik kuvvetleri, kesimin Bayramiç Orman İşletme Müdürlüğü bilgisinde, özel bir şirketin marifeti ile gerçekleştiğini, bu nedenle hiçbir işlem yapamayacaklarını bildirdi. Aldığımız bilgiye göre, maden çalışmaları sırasında Ağustos ayında 10 bin ağaç ihaleyle satılmıştır. Kazdağlarımız, ormanlarımız, derelerimiz, yerli-yabancı altıncı şirketlerin kuşatması altındadır. Devam eden bu kesimler bu şirketlerin işlerini kolaylaştırmak için mi yapılmaktadır? Zaten mahvolmuş bir ekosistemi daha fazla katletmeye hangi vicdan izin vermektedir? Ormanlarımız, sadece altın madeni ya da kereste değildir. Orman, insanların, kaybettiğimizde geri getiremeyeceğimiz bitkilerin, kuşların, sincapların, karacaların yaşam alanıdır. Bu konuda orman idaresini ağaç kesimini durdurmaya ve Kirazlı Proje Alanı içinde yapılmış bulunan tüm ağaç kesim ihalelerini iptal etmeye ve vicdani sorumluluğa çağırıyoruz. Her ağacı tek tek savunmaya devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.
Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz