Çocuklar, Bayramiç Mini Club ile coştu

Çocuklar, Bayramiç Mini Club ile coştu

Kablo hırsızları tutuklandı

Kablo hırsızları tutuklandı

Ezine Dalyan Köyünde Yangın

Ezine Dalyan Köyünde Yangın

Üniversite öğrencisi, kazada öldü

Üniversite öğrencisi, kazada öldü

Bayramiç’e doğal yaşam parkı geliyor

Bayramiç’e doğal yaşam parkı geliyor

İl Pandemi Kurulu’ndan yeni kararlar
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 14 Nisan 2020 - 11:27:35
İl Pandemi Kurulu’ndan yeni kararlar

İl Pandemi Koordinasyon Kurulu, kent genelindeki Koronavirüs tedbirlerini sıklaştırdı. Yeni alınan kararlar gereği, tedbirlere uyulmamasından dolayı vaka sayısının artış gösterdiği bina, sokak, cadde, mahalle, köy, belde ve ilçelerle ilgili karantina tedbiri dahil alınması gereken tedbirler ile ilgili il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına tavsiye raporları sunulabilecek.

Vali Orhan Tavlı başkanlığında toplanan İl Pandemi Koordinasyon Kurulu, kent genelindeki Koronavirüs tedbirlerini sıklaştırdı. Yeni alınan kararlar şu açıklamayla duyuruldu: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka sayısında artışlar yaşanan Covid-19 virüsünün en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artmasıdır. Bu salgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yolu ise sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamaktır. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımız hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olmaktadır. Bu kapsamda; virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığını ve kamu düzenini korumak için İlimizde şu ana kadar alınan tedbirlerin ne seviyede uygulandığı ve bundan sonraki üst düzeyde arttırılması gereken tedbirlerin görüşülmüştür.

 

  1. İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı koordinasyonu ve sorumluluğunda; ÇOMÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı’ndan, İl Emniyet Müdürlüğü’nden ve İl Jandarma Komutanlığı’ndan birer temsilcinin katılımıyla komisyon oluşturulmasına, adı geçen komisyon tarafından; “EVDE KAL” tavsiyesine, sosyal mesafe ve sosyal izolasyon kurallarına ve İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca alınan tedbir kararlarına uyulmamasından dolayı Covid-19 vaka sayısının artış gösterdiği bina, sokak, cadde, mahalle, köy, belde ve ilçelerle ilgili karantina tedbiri dahil alınması gereken tedbirler ile ilgili il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına tavsiye raporları sunulmasına, ayrıca 14 günlük izolasyon süresinde ev ortamında takibi gereken ancak izolasyona uymayan vatandaşların ikamet ettiği bina, sokak, cadde, mahalle, köy ve beldeler ile ilgili bahse konu komisyon tarafından rapor hazırlanarak İl veya İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarına karantina dahil her türlü tedbir alınması konusunda tavsiye kararı sunulmasına,
  2. Coronovirüs salgının engellenmesi ve yeni vakaların ortaya çıkmaması için; İlimizde bulunan ve izole edilmiş vaka temaslılar ile klinik olarak tedavisine evde devam edilmesine karar verilen vakalardan, İlçe Sağlık Müdürlükleri/Toplum Sağlığı Merkezlerince tespiti yapılan kurallara uymayanların 14 gün boyunca Eceabat İlçemiz sınırları içerisinde yer alan Eceabat Gençlik Konukevi’nde müşahede altında tutulmalarına.
  3. İlimiz sınırları içerisinde faaliyette bulunan toplu alışveriş yapılan yerlerde sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamak ve Covid-19 salgının yayılmasını engellemek için giriş kapılarında temin edilen maskelerin ücretsiz olarak gelen vatandaşlara dağıtımının sağlanmasına, kullanılmış olan maskelerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2020/12 sayılı genelgesi kapsamında bertarafı için gerekli tedbirlerin işletme sahiplerince alınmasına ve yerel yönetimlerin görevlilerine teslim edilmesi.
  4. İl merkezinde haftada 4 gün boyunca kurulmakta olan Halk Pazarları’nın, salgının yayılımının engellenmesi ve sosyal izolasyonun sağlanması kapsamında haftada 2 güne indirilmesine, Cuma günü İsmetpaşa Mahallesi (Cuma Pazarı) kapalı pazar yerinde ve cumartesi günü de Esenler Mahallesi kapalı pazar yerinde kurulmasına ve talimatlara uygun şekilde pazar yerinin düzenlenmesi için Çanakkale Merkez İlçe Belediyesince gerekli tedbirlerin alınmasına, uygulamada yoğunluk oluşması durumunda Çanakkale Merkez İlçe Belediyesince uygulamanın haftada 4 güne çıkarılmasına oy birliği ile karar verildi.
  • Etiketler
  • Yorumla
Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.
Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz