Ayazma mesire yerinde kaza

Ayazma mesire yerinde kaza

Çocuklar, Bayramiç Mini Club ile coştu

Çocuklar, Bayramiç Mini Club ile coştu

Kablo hırsızları tutuklandı

Kablo hırsızları tutuklandı

Ezine Dalyan Köyünde Yangın

Ezine Dalyan Köyünde Yangın

Üniversite öğrencisi, kazada öldü

Üniversite öğrencisi, kazada öldü

Kazdağları’nda sondajlara suç duyurusu  
  • Ana Sayfa » Bayramiç
  • 30 Aralık 2020 - 09:52:02
Kazdağları’nda sondajlara suç duyurusu   

Kazdağları savunucuları, Kaynarca Deresi ve Yağlı Alanı bölgesinde maden şirketleri tarafından yapılan sondajlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, “24 saat, üç vardiya devam eden maden arama sondaj çalışmaları doğal yaşamı, bölgede yaşayan insanların sağlığının yanı sıra birincil geçim kaynağı olan tarımsal üretimi doğrudan etkiler” denildi”

 

Bayramiç ve köylerinde ikamet eden çevreciler, Kazdağları’nda kasım ayıyla birlikte başlayan yoğun sondaj çalışmaları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kazdağları savunucuları, Kaynarca Deresi ve Yağlı Alanı bölgesinde kasım ayı itibariyle 24 saat, üç vardiya devam eden maden arama sondaj çalışmaları için suç duyurusu dilekçelerini teslim etti. Suç duyurusunda, “Yapılan maden arama çalışmaları, doğal yaşamı, bölgede yaşayan insanların sağlığının yanı sıra birincil geçim kaynağı olan tarımsal üretimi doğrudan etkileyen, aynı zamanda iklim krizinin etkilerini derinleştirecek bazı sorunlara neden olmaktadır. Bununla beraber, bu faaliyetler ve devamında gerçekleştirilme ihtimali olan projeler konumları itibariyle tabiat varlıklarını ve kültürel varlıkları koruyan çeşitli yasaların ihlal edildiği neticeler doğurmaktadır. Sondaj yapılan bölge Bayramiç, Ayvacık ve Ezine tarafına akan derelerin üst kotundadır. Bu dereler Ayvacık Barajı, Bayramiç Barajı, Akçin, Çavuşlu, Yassıbağ ve Örenli göletlerine akmaktadır. Sondaj alanının bulunduğu Kaynarca Bölgesi 14 köye içme suyu sağlayan grup su alanı ve Bayramiç ile Ayvacık barajlarını besleyen yüzey sularının akış sahasıdır.  Bu alanlarda gerek doğal yaşamı tehdit eden gerekse insan sağlığının korunmasına aykırı herhangi bir işlemin yapılması mümkün değildir. Buna ilişkin verilerin DSİ’den temini mümkündür.

Yapılan sondajlar milyonlarca yılda oluşmuş tatlı su akiferlerini (yer altı su hazneleri ve yer altı akarsularını) delmek suretiyle, içilemeyen zehirli su akiferleri ve sondaj esnasında kullanılan kimyasalları madeni yağlar ile temas ettirerek bu sağlıklı su kaynaklarını kullanılmaz hale getirmektedir. Bu husus tarafınızdan görüşüne başvurulacak jeolog ve jeofizik mühendisi bilirkişilerce şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklanacaktır.

Her sondaj kuyusunun yanına açılan atık havuzları da diğer bir büyük tehlikeyi beraberinde getirmektedir. Tarım ve hayvancılıkla geçinen yöre halkının tüm temiz ve sağlıklı su kaynaklarının üstünde yapılmaya devam eden bu maden arama sondajları açıkça kamu sağlığını,  bölgede su ihtiyacı olan tüm canlıların sağlığını tehdit etmektedir. Ayvacık ile Bayramiç-Ezine ve bağlı köy ve beldeler tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir. Ulaşılabilir- temiz ve sağlıklı tatlı su kaynakları da tarım ve hayvancılık ve tüm canlı yaşamı için hayati önem taşımaktadır. Tüm köyler hâlihazırda içme ve kullanma suyu konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyorken, var olan su kaynaklarımızın maden arama çalışmaları sebebiyle bozulması, bu suların sondaj esnasında kullanılması konuya ilişkin tüm mer’i mevzuata aykırılık teşkil etmektedir. Bu çalışmalar, tarafınızca belirlenecek uzmanlar tarafından bahsi geçen koşullar ve etkiler çerçevesinde, bilimsel veriler ortaya konularak yasalarla uygunluğu bakımından denetlenmelidir.

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemiz ve bölgemizde de iklim krizi sebebiyle ciddi bir kuraklık yaşanmaktadır. Tüm baraj ve göletler boşalmış, tarımsal üretim için yeterli miktarda su kalmamıştır. Bölgedeki köylerin ve kasabaların biricik su kaynağı Kazdağı’dır, evlerimizde akan çeşmelerin su kaynakları sondaj yapılan bölgededir. Yapılan bu çalışmalar ve akabinde gerçekleştirilmesi planlanan projeler, uluslararası anlaşmalarla da güvence altına alınan biyoçeşitliliği, yaban hayatı ve Kazdağları yöresindeki dağ-orman ekosisteminin dengesini, bu dengenin en önemli unsuru olan su kaynaklarının kirletilmesi yoluyla tehlikeye atmaktadır. Bu sondajları yapan firma ve yapımına izin veren ilgili kurum ve kuruluşlar, imzaları atan yetkililer yukarda saydığımız nedenlerden dolayı çevre ve insan sağlığına karşı kasten ve bilerek suç işlemektedirler. Kaynarca deresi üzerinde 24 saat hiç durmadan sondajlara su basan motorun ve bölgede yapılan sondajların fotoğrafları ektedir.

Bölgenin tatlı su kaynaklarını geri dönüşü olmayacak şekilde tahrip eden, çevre ve toplum sağlığını tehlikeye sokan bu sondajlar derhal durdurulmalı, bu sondajları yapan gerçek kişiler, tüzel kişilerin yetkilileri ve söz konusu sondajlara izin veren ya da göz yuman kamu görevlilerinin işlediği suçlar belirlenerek haklarında gerekli işlemler yapılmalıdır. Sondaj yapılan bölgede su kaynaklarının izinsiz kullanımı ve kaynakların kirletilmesi konusunun, tarafınızdan yapılacak soruşturma sırasında tespitiyle, tedbir kararı ile durdurulmasını talep ediyorum” denildi.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.
Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz