Üniversite öğrencisi, kazada öldü

Üniversite öğrencisi, kazada öldü

Bayramiç’e doğal yaşam parkı geliyor

Bayramiç’e doğal yaşam parkı geliyor

Motosiklet kazası; 1 ölü

Motosiklet kazası; 1 ölü

“Hepimiz daha hassas davranmak zorundayız”

“Hepimiz daha hassas davranmak zorundayız”

Karga yangın çıkardı

Karga yangın çıkardı

Pehlivan, sorunları vekillere iletti
  • Ana Sayfa » Bayramiç
  • 17 Aralık 2020 - 10:00:52
Pehlivan, sorunları vekillere iletti

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, çiftçilerin sorunlarıyla ilgili hazırladığı raporu Çanakkale milletvekillerine gönderdi. Pehlivan, “Borçların faizsiz olarak uzun vadede yapılandırılması gerekmektedir” dedi.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, pandeminin de etkisiyle son zamanlarda çiftçilerin yaşadıkları sorunları rapor haline getirerek Çanakkale milletvekillerine gönderdi. Pehlivan milletvekillerine gönderdiği raporda, “Çiftçilerimiz gece gündüz demeden, her türlü zorluğa göğüs gererek tarlasında, bağında, ahırında ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamak için çalışmaktadırlar. Üretimden pazarlamaya kadar geçen süreçte birçok sorunla karşılaşmaktadır. Çiftçilerimizi en fazla zorlayan konulardan biri de finansman sorunudur.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) göre göre, Ülkemizde tarım ve tarım sektörüne kullandırılan nakdi kredi bakiyesi, 2019 yılında 106 milyar 307 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılı sonundan 2020 Eylül ayına kadar, tarımda kredi kullanımı 122 milyar 941 milyon liraya ulaşmış, 9 aylık süreçte bankalardan kredi kullanımı yüzde 15,6 oranında artış göstermiştir.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye kullandırdığı kredi miktarı da 2019 yılında 8,2 milyar liraya ulaşmış, 2020 yılı 9 ayın sonunda 7,7 milyar olarak gerçekleşmiştir.

Çiftçilerin bankalara olan toplam borcunun 89 milyar 11 milyon lirası kamu bankalarına, 22 milyar 240 milyon lirası yabancı bankalara 11 milyar 690 milyon lirası ise yerli özel bankalaradır. 2020 Eylül ayı itibariyle bankalarca kullandırılan toplam kredinin % 4,3’ü takibe düşmüş kredileri kapsarken, takibe düşen kredi miktarı 5 milyar 288 milyon lira olmuştur. Tarım sektöründe takibe düşen kredi tutarlarında 2015-2020 Haziran tarihleri ​​arasında 2 kat artış olmuştur.

Son yıllarda artan girdi fiyatları, pazarlama sorunları ve yaşanan doğal afetler nedeniyle ekonomik geliri azalan ve krediye daha fazla ihtiyaç duyan tarım sektöründe, Covid-19 salgını ile sorunlar daha fazla artmıştır. Ülkemizde Mart ayında başlayan COVİD-19 salgını nedeniyle çeşitli yapılandırma işlemleri yapılmıştır, ayrıca Temmuz ayı sonuna kadar icra işlemleri durdurulmuştur. Ağustos ayından itibaren de icra işlemleri yeniden başlatılmıştır. Özellikle yapılandırma işlemlerinde çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından talep edilen peşinatı ödeyememesi ve bankaların riskli gördükleri çiftçilere yapılandırma yapmamaları nedeniyle son aylarda başlatılan icra işlemleri artış göstermiştir.

Ayrıca ülke genelinde bankaların tüm sektörlere uygulandığı faiz oranlarında artış başlamıştır. Bu durum tarım sektörünü de etkilemiş, tarımsal kredi faiz oranları artmıştır. Ziraat bankasının tarımsal kredilere kullandırdığı faiz oranını değiştirmezken yapılandırma faiz oranlarını % 20 olarak uygulamaktadır. Diğer bankalar da faiz oranları daha da yüksektir. Bu faiz oranları ile uygulanan yapılandırma çiftçilere daha çok zarar vermekte çiftçinin geleceğe yönelik borcu katlanarak artmaktadır.

Çiftçilerimiz borçlarını tamamen ödemek istemektedir. Ancak tüm bankalara ve Tarım ve Kredi Kooperatiflerine birikmiş borçları bulunmaktadır. Çiftçilerin birikmiş borçları bulunmaktadır. Çiftçilerin birikmiş borçlarını ödeyebilmeleri için Tarım Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere bankalarca başlatılmış haciz işlemlerinin acilen durdurulması ve borçların faizsiz olarak uzun vadede yapılandırılması gerekmektedir. Bu konuda göstereceğiniz gayret ve destek çiftçilerimiz için moral kaynağı olacaktır” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.
Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz