SP’nin adayı Algül

SP’nin adayı Algül

Bayramiçspor, lidere yenildi

Bayramiçspor, lidere yenildi

Voleybolcular, Ayvalık’a yenildi

Voleybolcular, Ayvalık’a yenildi

CHP’li Ceylan, taşkın projesini sordu

CHP’li Ceylan, taşkın projesini sordu

Yanmaz, muhtar adayı

Yanmaz, muhtar adayı

Troy Air Fest, 7 Eylül’de başlıyor!
  • Ana Sayfa » Eğitim
  • 1 Haziran 2018 - 10:45:30
Troy Air Fest, 7 Eylül’de başlıyor!

Troy Air Fest, 7 Eylül’de Çanakkale Assos’ta başlayacak. Troy Air Fest, eylül ayının en çok konuşulan etkinliklerinden biri olacak. Festivak kapsamında bugüne kadar çok sayıda etkinlik de gerçekleştirildi.

Bu yıl 2. yaşını kutlayan Troy Air Fest, 7 Eylül’de Çanakkale Assos’ta çocukların havacılık hayallerine kanat açacak. Solo Türk kurucu pilotlarından Murat Keleş, görüntü yönetmeni Uğur İçbak ve sportif havacılık duayeni Erdoğan Menekşe gibi Türk havacılığının birçok ünlü ismini bir çatı altında toplayan Troy Air Fest, eylül ayının en çok konuşulan etkinliklerinden biri olacak.

Vizyonlarını açmak

Troy Air Fest Organizatörü Timur Kara, “Amacımız ülkemizde genel/sportif havacılığı geliştirmek ve bu doğrultuda sportif etkinlikleri arttırıp, havacılık dışındaki farklı spor dallarına da destek vermek, Türkiye turizmine katkı sağlamak, organizasyonlar sayesinde oluşan büyük kitle ile ülkemizin sosyal ekonomik statüsünü geliştirmek, gönüllü olarak yüzlerce küçük eli uçak lövyeleri ile buluşturmak, vizyonlarını açmak adına büyük bir sosyal sorumluluk projesi kapsamak. Türkiye’yi dünya da havacılık faaliyetleri ile de tanıtmaktır” dedi.

Yurt dışından övgü

Troy Air Fest içerik bakımından karşılaştırma yapıldığında Türkiye’nin en büyük havacılık organizasyonlarından olduğunu kanıtladı. Uluslararası havacılık platformunda Troy Air Fest, Amerika merkezli Experimental Aircraft Association (EAA) tarafından da takdire değer görüldü. Özellikle gençlere havacılığın aşılanması hususunda bundan sonraki tüm organizasyonlarda bizlerin yanında  olacakları tarafımıza belirtildi.

200 çocuk belirlendi

Çanakkale il ve ilçelerinden, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen 200 çocuk uçurulacaklar listesinde yer aldı. Troy Air Fest kapsamında ilk olarak 27 Mayıs’ta çocuklara aileleri ile birlikte Çanakkale DHMİ,  Atilla Hacısüleymanoğlu (Ati Havacılık), ÇGTD ve AYJET öncülüğünde verilen havacılık seminerinde “Çanakkale’de Havacılık ve Pilot Olmaya Giden Yol” üzerine bilgilendirmeler yapıldı. Çanakkale halkına havacılık tanıtılıp, sektörün düşünüldüğü kadar uzak olmadığı anlatıldı. Bandırma 6. Ana jet Üssü Gezisi ve F-16 Simülatörleri kullanıldı. Troy Air Fest komitesince belirlenen 60 çocuğun Bandırma 6. Ana Jet Üssü’nde her birinin F-16 pilotlarının eğitiminde kullanılan simülatörlerde gerçek F-16 sürüşlerinin heyecanını bizzat yaşamaları sağlandı.

Festivalden üç ay önce uçacak çocukların  festival gününe kadar havacılık ile ilgili tüm merak ettikleri hususlar hakkında sosyal medyadan, bir ay önce de Çanakkale Merkez Kordon’da gerçekleştirilen lansmanda bir araya gelinip birebir havacılık ile ilgili bilgilendirilmeleri sağlandı.

Sertifika aldılar

17-20 Ağustos tarihlerinde  belirlenen 200 çocuk birebir kokpit deneyimlerini yaşadı. Çocukların uçuşları, ilk uçuş deneyimleri kapsamında Troy Air Fest Uçuş Sertifikası adı altında belgelendirildi.

Troy Air Fest bünyesinde Çanakkale’de ilk Mahalli Super Enduro yarışları gerçekleştirildi ve bundan sonraki yıllarda uluslararası platforma taşınabilmesinin önü açıldı. Super Enduro yarışçılarına katkısının yanı sıra ekstrem spor tutkunları da festival alanında gerçekleştirilen yarışlara şahit olup unutulmaz dakikalar yaşamaları sağlandı. Bandırma 6. Ana Jet Üssü’nden kalkan 4 adet F16, festival alanımızdan alçak irtifa uçuşları yapıp seyircilere adrenalin dolu seyir gerçekleştirdi.

Otistik çocuklar uçtu

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen 18 paramotor pilotu çocukları gökyüzü ile buluşturdu. Çalınan müzik eşliğinde gün batımında seyirciler gökyüzünü renklendiren paramotorların süzülüşüne şahit oldular. Çanakkale’nin çok özel çocukları unutulmadı. Pilotlarımız büyük bir itina ile uçurdukları otistik çocuklarımızın hayallerine dokundu. 4 gün boyunca akşamları toplamda 50 bin kişinin üzerinde katılımcı, dünyaca ünlü yabancı ve sevilen yerli sanatçıların canlı performansları ile müziğin ritminde dans etti.

 

Troy Air Fest Gönüllü Pilotları

 

Serkan Özçarlı                        Alpaslan Mızrak                      Hakan Köksal

Mustafa Yavuz                        Erdoğan Menekşe                  Neşe Özil

Hakan Çetinkaya                    Fevzi Ak                                  Barış Özil

Erdoğan Menekşe                  Rauf Akbaba                           Haluk Özil

Turgut Ulaçoğlu                      Atilla Hacısüleymanoğlu         Cem Nizam

Şenol Şen                               Mustafa Gürer                         Ali Aktaş

Murat Eren                              Tuncay Samsun                      Volkan Çakmakçı

Gökhan Çakır                          İlhan Çakmak                         Kemal Oturak

Hüseyin Eker                           Erdoğan Dağlı                         Murat Keleş

Hatice Nur Gündoğdu

Video için linki tıklayın: https://www.facebook.com/troyairfest/videos/2146639135376160/

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz