Erkılınç: Yeni Basın Yasası köprüden önceki son çıkış

Erkılınç: Yeni Basın Yasası köprüden önceki son çıkış

Eşinin silahı ile kazara kendini vurmuştu

Eşinin silahı ile kazara kendini vurmuştu

Bu kış zor geçer

Bu kış zor geçer

“Sağlık mesleği, son 20 yılda aşağılanmıştır”

“Sağlık mesleği, son 20 yılda aşağılanmıştır”

Devrilen traktörünün altında kalan sürücü öldü

Devrilen traktörünün altında kalan sürücü öldü

Bayramiç, toprağına sahip çıktı
  • Ana Sayfa » Bayramiç
  • 1 Ekim 2019 - 10:28:18
Bayramiç, toprağına sahip çıktı

Bayramiç Belediyesi, Kazdağları’nda yaşanan altın arama faaliyetleri ve doğa katliamına karşı yürüyüş düzenledi. Hiçbir siyasi simge ve sloganın yer almadığı yürüyüşte yüzlerce Bayramiçli, toprağına sahip çıktı. Bayramiçliler, Kazdağları’nın yok olmaması adına seslerini yükseltti.

Doğa harikası Kazdağları’nda, Kanada merkezli Alamos Gold firması ve ülkemizdeki ortağı Doğu Biga Madencilik tarafından yapılan altın arama faaliyetleri ve doğa tahribatı, gündemi meşgul etmeyi sürdürüyor. Çanakkale’nin şirin ilçesi Bayramiç, Kazdağları’nın eteklerinde bulunan ve onlarca ürünün üretildiği bir yerleşim yeri. Bayramiç beyazı, elması, kiraz, şeftali, ceviz, zeytin, kapya biber, Çanakkale domatesi, Ezine peyniri, hububat üretimi gibi onlarca mahsulün üretildiği, tarihi ve doğasındaki 40’ı üzerindeki endemik bitki örtüsüyle örnek gösterilen Bayramiç de bu katliamdan nasibini alanların başında geliyor. Bayramiç Belediyesi, geleceği tehlikeye atan bu katliama karşı yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte hiçbir siyasi simge, bayrak ve slogan kullanılmayacağı günler öncesinden duyurulurken, yürüyüşe ilçe dışından kimsenin katılmaması kararı alındı. Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, İl Genel Meclisi Üyesi Zeki Sezer ve belediye meclis üyelerinin de katıldığı yürüyüşte yüzlerce Bayramiçli ve köy muhtarları toprağına sahip çıktı. “Kazdağları bizimdir, bizim kalacak. Toprağıma, suyuma, havama dokunma” gibi sloganlar eşliğinde Yıldırım Akbulut Meydanı’ndan başlayan yürüyüşte vatandaşlar ıslık, düdük, pankart ve sloganlarla doğa katliamına tepki gösterdi. Kazdağları’na sahip çıkma adına büyük öneme sahip yürüyüşte herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Yürüyüş sonrası vatandaşlara seslenen Başkan Mert Uygun, “Mücadelemiz; yaşam kaynaklarımıza sahip çıkmak, çocuklarımızın, torunlarımızın gözlerinin içine utanmadan bakabilmek, atalarımızdan bize kalan mirası yedirmemek, bizden sonraki kuşaklar da binlerce yıl doğanın nimetleriyle barış içinde yaşasın diyedir. Kazdağları oksijen bakımından Alpler’ den sonraki en zengin ikinci bölgedir ama ne yazık ki Kazdağları 10 yılı aşkın süredir, her köşesi kara deliklerle talan edilen bir dağ olarak anılmaya başlandı. Ormanlık alanlar bulundukları ülkelerin çok önemli zenginlikleri olup, tüm canlılar için vazgeçilmez nitelikler taşır. Bunun en önemli örneği Kazdağları’dır. Ülkemizin en güzel coğrafyası olan Biga Yarımadasının güneyinde yer alan Kazdağları, barındırdığı tarihsel, kültürel, ekolojik ve ekonomik değerleri nedeniyle, yeryüzünün en özgün yaşam kaynaklarının başında gelmektedir.

Birlik olma günü

Kazdağları bu bölgede yaşayan yaklaşık bir buçuk milyon insanın, bitkilerin, yaban hayatın, meraların, tarım alanlarının, en önemlisi de su kaynaklarının yaşam sigortasıdır. İlçemiz Bayramiç, Kazdağları’nın en verimli topraklarına sahiptir. Ancak, doğal etkenlerin yanı sıra, bacalarından zehir çıkan termik santraller ve madencilik faaliyetleri, efsaneler diyarı güzelim dağlarımızın taşıdığı değerleri olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle madencilik adı altında sürdürülen altın işletmeciliği faaliyetleri, bulunduğu yörelerdeki yaşamsal tüm süreçleri yok etmenin eşiğine getirmiştir. Bunun en son ama en tehlikeli örneği Kirazlı’da yaşanmaktadır. Madenin çıkarıldığı toprak, ayrıştırma işlemi için siyanürle tanışıyor, toprak ve su zehre bulanıyor; tıpkı gelecekte Kirazlı’da olacağı gibi. Siyanürle altın cevheri işlemenin ne demek olduğunu ve ne gibi sonuçlar doğuracağını bu mücadele için iyi bilmek gerekiyor. Siyanür en kısa ve öz tanımıyla zehirdir. Altın madenlerinde kullanılan siyanürün yeraltı sularına , toprağa, havaya karışmasıyla; insan, hayvan, bitki tüm canlı sağlığı çok ciddi tehditler altında kalır. Eğer bugün burada sesimizi duyuramazsak, Kirazlı’da ki katliama dur diyecek dayanışmayı sergileyemezsek, hesap verecek yarınlarımız olacak. Dünya görüşü, siyasi görüşü ne olursa olsun, yaşam hakkımız adına, ben de varım diyenler adına, herkesi Kazdağları için dayanışmaya ve mücadeleye davet ediyorum. Birlikte yan yana omuz omuza olursak, Bayramiç’in yeraltı sularını , ormanlarımızı , Kazdağları’nı birlikte kurtarabiliriz. Hep birlikte dayanışma içinde olursak, Biga yarımadasının bağrına saplanan hançerleri teker teker sökebiliriz. Yeter ki bir arada olalım. Ağaçlarımızın sesine kulak vereceğiz, susmayacağız. Toprağımızı, havamızı, suyumuzu teslim etmeyeceğiz. Değerli hemşerilerim unutmayalım ki doğa kendisine verilen zararı asla unutmaz ve misliyle insanoğluna geri iade eder. Gün tüm sıfatlarımızdan ve makamlarımızdan ayrılıp birlik olma günüdür. Kazdağları’na sahip olma günüdür” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.
Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz